Depilacja laserowa – mity

Zabiegi usuwania owłosienia są praktykowane już od czasów starożytnych. Jednak dopiero XX i XXI wiek pozwoliły na rozwinięcie metod depilacji, w oparciu o najnowsze technologię. Jedną z nich jest coraz popularniejsza depilacja laserowa. Oczywiście- jak to z modnymi zabiegami bywa, również na jej temat powstało co najmniej kilka mitów i tzw. półprawd. Poniżej przedstawiamy te stosunkowo najczęściej wygłaszane:

  • Depilacja laserowa jest dobra dla każdego rodzaju skóry i włosów – to nieprawda. Skuteczność depilacji zależy bowiem w dużej mierze od naszej karnacji (zawartości melaniny w skórze). Laser działa bowiem na melaninę (która znajduje się również we włosach). Dlatego też najlepiej, jeśli między naszą skórą a owłosieniem istnieje duży kontrast jeśli chodzi o pigmenty.
  • Depilacja laserowa pozwala na zawsze usunąć niechciane owłosienie – cóż…to również błędne stwierdzenie. Wprawdzie działanie lasera systematycznie osłabia włosy, sprawia że odrastają one dużo wolniej i są słabsze, niemniej – po pewnym czasie zabieg trzeba powtórzyć (choć trzeba przyznać ,że okres ten jest imponująco długi w porównaniu np. z tradycyjnym woskowaniem czy kremami do depilacji).
  • Depilacja laserowa jest tylko dla kobiet – kłamstwo, mości panowie. To zabieg ogólnodostępny. Panom szczególnie zaleca się laserową depilację pleców, zwłaszcza jeśli ich owłosienie w tamtych okolicach jest obfite.
  •   Włosy wypadają już w trakcie zabiegu, a skóra staje się gładka. Niestety – na ostateczny efekt trzeba poczekać. Włosy wypadają bowiem przez kilka dni po pierwszym zabiegu, i na ogół nie wszystkie, a jedynie około 60 procent. W tym czasie nie można jednak wyrywać pozostałych włosków. Skóra przez jakiś czas może być podrażniona.
  • Do depilacji laserowej nie trzeba się szczególnie przygotowywać – wręcz przeciwnie. Ta procedura kosmetyczna wymaga szczególnej dbałości o skórę, ochrony przed promieniowaniem UV, unikania podrażnień, nie stosowania depilacji mechanicznej itp. Również bezpośrednio po zabiegu (i w kilka tygodni po nim) konieczna jest wzmożona ostrożność, unikanie kosmetyków zawierających alkohol czy kwasy owocowe.

Jak zatem można zauważyć, depilacja laserowa, choć jest skuteczna, to nie jest metodą łatwą, szybką i przyjemną. Wymaga trochę wysiłku i sporych nakładów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *