Rodzaje depilacji

Podobnie jak nie można mówić o jednym rodzaju masażu, tak nie sposób wszystkich rodzajów depilacji potraktować w sposób jednolity. Współcześnie pielęgnacja ciała jest na tak zaawansowanym (również technologicznie) poziomie, że praktycznie codziennie mamy do czynienia z jakimś kosmetycznym odkryciem.

Choć co najmniej kilka metod depilacji stosowano już w czasach starożytnych, to udoskonalić mogły się one dopiero wraz z rozwojem medycyny oraz kosmetologii. Zabieg depilacji może być obecnie wykonywany zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domowym zaciszu, przy użyciu profesjonalnych preparatów czy przyrządów.

Czynnikiem różnicującym metody depilacji jest niewątpliwie to, jak długo po zabiegu utrzymuje się efekt upragnionej, gładkiej skóry. Oczywiście sposoby usuwania owłosienia różnią się również stopniem inwazyjności oraz ceną, jednakże to efekt jest tym, na co najpierw kierujemy uwagę.

Dlatego wyszczególnić można :
•    depilację czasową – którą można wykonać również w zaciszu własnej łazienki;
•    depilację trwałą – zarezerwowaną raczej dla salonów kosmetycznych;

Do depilacji czasowej należą między innymi:
depilację woskiem, pastą cukrową , nitkowanie oraz maszynką – golenie. To usuwanie włosów jest sposobem mechanicznym, przynoszącym krótkotrwałe efekty. Zabiegi trzeba powtarzać po upływie kilku dni ( w przypadku golenia ten okres jest najkrótszy, najdłużej można cieszyć się gładką skórą dzięki depilacji woskiem).
Oprócz tego do metod „domowych” zaliczyć można depilację depilatorem, a także metody chemiczne – przy zastosowaniu pianki, kremu czy żelu. Najtrwalsze efekty daje zastosowanie depilatora. Jest to jednak metoda bolesna, niewskazana dla osób szczególnie wrażliwych.
Zabiegom depilacji trwałej można się poddać w gabinetach kosmetycznych. Są to metody pozwalające uzyskać gładką skórę na dłużej. Depilacja laserowa (jej formy to IPL czy ELOS ) sprawia, że włosy są coraz słabsze, wypadają, przestają rosnąć. Ale koniecznych jest co najmniej kilka zabiegów.
W salonie kosmetycznym można również poddać się profesjonalnemu woskowaniu – wtedy efekt utrzymuje się przez okres co najmniej dwóch tygodni.
Znaczącym czynnikiem różnicującym metody depilacji jest również ich koszt. Usuwanie zbędnego owłosienia w domu z pewnością jest finansowo mniej obciążające niż u kosmetyczki. Jednakże trzeba liczyć się z tym, że efekty będą mniej trwałe. Z drugiej strony – dobry depilator, służący kilka lat można kupić już za 500 złotych. Natomiast jednorazowy zabieg usuwania owłosienia laserem może wynieś od 100 – 850 złotych za jedną tylko część ciała. Warto zatem zastanowić  się jaki rodzaj depilacji bardziej do nas przemawia. Oraz przede wszystkim – co będzie najlepsze dla naszej skóry. Wbrew temu bowiem, w co chcą wierzyć niektóre kobiety, nie każda z kosmetycznych metod jest jednakowo bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *